Barion Pixel

Čo ste o Halloweene nevedeli

Tak poďme sa vrhnúť na ten Halloween. Sviatok, ktorý si v prvom rade spájame s americkou kultúrou a mnohí pri ňom ohŕňame nosom, že veď čo sa budeme opičiť po Amerike, keď my máme plno svojich zaujímavých sviatkov. Vedeli ste však, že sviatok je pôvodom z Európy? A tiež to, že podoba, akú má dnes je sakramentský kultúrny mix? Viete ako vôbec dostal svoj názov? Čítajte ďalej a dozviete sa toto a iné zaujímavosti.

Koniec októbra sa pomaly blíži a s ním aj Halloween, sviatok, ktorý si pomaličky nachádza miesto aj v našom malebnom kraji. Pre mnohých to znamená parádnu strašideľnú párty, pre iných trampoty s navliekaním ratolestí do kostýmov a pre ďalších to neznamená vôbec nič. Pre nás v Kytičkove to znamená výzvu vymyslieť zaujímavé dobroty, ktoré si nájdu cestu k tým z vás, ktorí milujú ovocie a čokoládu a zároveň majú tento sviatok radi.

Šamani, démoni a predpovedanie budúcnosti


Halloween vo svojej úplne prvej podobe spájame so starobylými keltskými kmeňmi, ktoré žili prevažne na území dnešného Írska, Británie a severného Francúzska (aj v ďalších častiach Európy vrátane Slovenska). Vychádza z ich pohanského festivalu Samhain (čítaj souin), ktorý ohlasoval koniec leta a úrody a bol predzvesťou temnej a dlhej zimy. Nový rok pre nich začínal prvého novembra a Kelti verili, že noc pred novým rokom sa hranice medzi svetmi živých a mŕtvych na chvíľu strácajú a na zem sa vracajú duše mŕtvych. Obliekaním do najrôznejších kostýmov sa snažili zahnať alebo zmiasť zlých duchov a démonov.

Kelti tiež verili, že duchovia, okrem toho, že robili trampoty, tak umožňovali ich šamanom ľahšie predpovedať budúcnosť – niečo čo sa veľmi hodí psychike starovekého človeka, pred dlhou a mrazivou zimou. Veď kto by rád nepočul z úst bradatého dedka pár povzbudivých slov o tom, že to nejak dáme a ďalší rok bude na parádu 🙂 Je to fascinujúce keď sa zamyslíme nad tým, ako sa niekedy žilo a keď si skúsime taký prvý Halloween predstaviť (celkom vtipné).

Ako išiel čas, pár desiatok rokov po Kristovi dobyli takmer celé keltské územie Rimania. A tak sa behom 400 rokov, ktoré Rimania nad týmto územím vládli, do pôvodného Samhainu začlenili aj dva rímske sviatky. Jedným z nich je sviatok z konca októbra, ktorým si ctili pamiatku zosnulých a druhým je sviatok oslavy bohyne ovocia a lesov. Symbolom tejto bohyne bolo jablko, čo zrejme vysvetľuje význam jabĺk aj pre súčasný Halloween.

A jablká samozrejme nesmú chýbať ani v našej halloweenskej ponuke. K ovociu a belgickej čokoláde sa tu pridal aj krémový karamel čo z týchto príšeriek robí pekelne neodolateľnú kombináciu 🙂

Pozrieť do e-shopu

Prečo vlastne Halloween?


O pár storočí neskôr v kresťanskej Európe jeden z pápežov vyhlásil pôvodný deň mučeníkov za “deň mučeníkov a všetkých svätých” a presunul ho z mája na prvý november. Ako sa vplyv kresťanstva šíril aj do pôvodných keltských zemí, kresťanský deň všetkých svätých postupne splynul s pohanskými rituálmi. Deň všetkých svätých sa tam teda slávil podobne ako pôvodný Samhain a nesmeli chýbať veľké vatry, kostýmy a skrátka pôvodné keltské rošambo.

Oslava všetkých svätých bola nazývaná tiež “All-hallows” a deň pred ňou (tradičná keltská noc Samhainu) sa volal “All-hallows Eve” z čoho napokon vznikol Halloween.

Halloween spopularizovala pleseň!


Spolu s európskymi kolonizátormi sa do Ameriky samozrejme dostali aj ich tradície a už doposiaľ dosť zmixovaný sviatok sa mixoval ďalej a ďalej. V niektorých amerických kolóniách sa začali popularizovať rôzne duchárske príbehy, rozprávané medzi susedmi pri oslavách úrody a osvojovali sa aj iné zvyklosti.

V celej Amerike sa však Halloween spopularizoval až v druhej polke 19teho storočia. Amerika bola zaplavená miliónmi imigrantov, z ktorých väčšina boli Íri utekajúci pred zemiakovým hladomorom, ktorý pustošil ich krajinu. Obrovská neúroda zemiakov bola spôsobená plesňou zemiakovou, ktorá vyhnala milióny Írov do krajiny, ktorá sa neskôr stala svetovou mocnosťou. Bez týchto imigrantov by sa Halloween v Amerike asi nikdy takto nespopularizoval a bez Ameriky by sme Halloween neslávili ani my. Takže keď budete nabudúce preklínať Halloween lebo neviete zohnať či vymyslieť masku, spomeňte si, že za všetko môže pleseň!

Halloween dnes


Keď teda skĺbime pohanský festival, Rimanov, Kresťanstvo, pleseň na írskych zemiakoch a Ameriku dostaneme dnešný Halloween. Sviatok, ktorý si pomaly nachádza svoje miesto aj u nás v srdci Európy a ktorý sa teší obľube hlavne u detí a mladých ľudí.

Tak ako dnes takmer pri všetkom, aj tu zohráva obrovskú úlohu komercia. Veď koniec-koncov neponúkali by sme vám predsa dobroty z ovocia a čokolády v halloweenskej tematike 🙂 Bez ohľadu na to, ako je sviatok komercionalizovaný a že ho stále považujeme za viac americký ako nám vlastný, musíme uznať, že má svoju atmosféru. Je vždy super spríjemniť si všedné dni niečím zaujímavým a Halloween takéto spestrenie určite ponúka. Mať na chvíľu z detí princov a princezné či vyhodiť si z kopýtka v kostýme lorda Draculu…to sú presne tie veci, na ktoré budeme s úsmevom spomínať.

Na záver trochu štatistiky


Síce sú štatistiky z Ameriky no aj tak veľmi zaujímavé. A navyše, pomôžu nám utvoriť si obrázok o tom, kam až to môže Halloween dotiahnuť aj u nás 🙂

  • ročne sa na Halloween utratí 6,9 miliárd dolárov (štatistika z roku 2013)
  • stále je to však menej v porovnaní s Vianocami, Veľkou Nocou, Valentínom, Dňom Matiek či Dňom Otcov
  • 22 miliónov ľudí oblieka svoje domáce zvieratá do halloweenskych kostýmov! /preboha/
  • v roku 2019 boli TOP kostýmy:
    • Čarodejnica (1)
    • Upír (2)
    • Superhrdina (3)
  • Podľa prieskumov 50% detí preferuje čokoládu, 26% cukríky a 10% žuvačky ako výslužku na Halloween

Posledný fakt hrá samozrejme do karát aj nám v Kytičkove 🙂 Čokoláda je skrátka vždy dobrý nápad a o to viac tá pravá belgická. Okrem halloweenskych dobrôt nájdete u nás tiež ovocné kytice, bonboniéry a iné dobroty.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Páčila by sa vám zľava 10%?

Dostávajte naše novinky a pravidelné zľavy len pre odberateľov. Odber potvrďte klikom na odkaz v maile.